Svatba je radost aneb plánování svatby pro začátečníky i pokročilé

Svatební koláčky

Svatební koláčky jsou mezi nevěstami velmi diskutovaným tématem, otázka zní: kolik jich potřebuji?

2016-03-04.Líbí se mi (12).Komentářů: 0

Svatební koláčky jsou velmi diskutovaným tématem mezi nevěstami. A právě nejčastější otázkou je, kolik svatebních koláčků potřebuji?

Svatební koláčky k české svatbě prostě patří

Dokážete si představit svatbu bez svatebních koláčků? Téměř s železnou jistotou se dá tvrdit, že nikdo takový, kdo by na své svatbě nechtěl mít tuto tradiční sladkost, neexistuje. Svatební koláčky se zkrátka staly neodmyslitelnou součástí tradičních výslužek.

Nejsou svatební koláčky jako svatební koláčky

Každý kraj, jiný mrav. To sice platí, ale když se jedná o koláčky, tak jediné na čem opravdu záleží je, aby si svatebčani opravdu pochutnali na tradičních českých svatebních koláčcích.

Je mnoho druhů svatebních koláčků – kulaté z kynutého těsta, z tvarohového, vázané šátečky a mnoho dalších. Stejně tak je to i s náplněmi. Proto je vhodné vybírat obvyklé náplně, které budou chutnat všem svatebčanům – například tvarohové, makové nebo povidlové (jablka/švestky).

Svatební koláčky

Zajisté chcete, aby váš den D proběhl v naprosté pohodě a bez starostí. Proto je vhodné vybírat již ověřené recepty nebo dodavatele svatebních koláčků, abyste v průběhu svatby nemuseli řešit žádné problémy.

Kolik svatebních koláčků?

Svatební koláčky – zvyky a tradice

Mezi tradiční zvyky patří, že se svatební koláčky pečou do výslužky a hosté si mohli pochutnat i doma – výslužka slouží jako takové sladké poděkování.

Dalším zvykem (především na vesnicích) bývá pečení tzv. zvacích svatebních koláčků. Jedná se o svatební koláčky, které posíláte spolu se svatebním oznámením.

“Přináší smůlu, aby si nevěsta pekla svatební koláčky sama!”

Pozor! Nevěsta nesmí svatební koláčky za žádnou cenu péct sama a nesmí při pečení vypomáhat. Dle pověry to přinese nevěstě smůlu a uplakané děti!

Jedna pověra je také spojena se svobodnými dívkami – pokud tato dívka na svatbě sní svatební koláček, který byl upečen v rohu plechu, do roka a do dne se tato dívka šťastně vdá!

Koupit svatební koláčky

Nevíte kolik je svatebních koláčků potřeba?

Nikdo vám přesné množství svatebních koláčků jen tak neřekne. Jedni uvádí tolik a druzí zase tolik.


Obecná poučka zní: 5 – 8kg svatebních koláčků pro cca 50 svatebních hostů.


Koláčky můžete dát jak na svatební tabuli, tak do výslužek. Ale vše samozřejmě závisí na tom, jak velké výslužky budete hostům rozdávat. Nejčastěji se říká, že do výslužky se dává 10 – 30 koláčků, dle velikosti svatby a důležitosti hosta.

Svatební koláčky upéct nebo koupit?

Pokud plánujete svatbu o cca 50 hostech a každému budete dávat výslužku, potřebujete až 8 kg cukroví. Nevěsta si koláčky péct nesmí, takže jestli nechcete strhat maminky a babičky, je jednodušší si svatební koláčky koupit. Mnohdy vás to vyjde i stejně finančně náročné.


Kde svatební koláčky koupit? Podívejte se zde:

Svatební koláčky PRAHA

Foto: SvatebníkoláčkyPraha.cz

Lumi dobroty
Přidat komentář
© Copyright 2008 - 2019 svetsvateb.cz a dodavatelé obsahu . Všechna práva vyhrazena . Provozovatelem svetsvateb.cz je spol. Amoroso s.r.o.
Jakékoli šíření obsahu portálu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Facebook Svět svateb.cz