Svatba je radost aneb plánování svatby pro začátečníky i pokročilé

Svatební hostina, její tradice a pravidla

Máte starosti s přípravou svatební hostiny a nevíte si rady? Nezoufejte, máme pro vás pár užitečných rad, tradic, pravidel a doporučení.

2020-07-11.Líbí se mi (8).Komentářů: 0
Úvod/Svatební blog, aneb články ze světa svateb/Svatební hostina/Svatební hostina, její tradice a pravidla

Máte starosti s přípravou svatební hostiny, nevíte si rady? Nezoufejte, máme pro vás pár užitečných rad, které vám pomohou připravit svatební hostinu bez sebemenší chybičky.

Znáte tuto starou tradici ohledně svatební hostiny?

Jedna stará tradice říká, že sňatek nelze považovat za závazný, dokud spolu novomanželé nepojedí. Za hostitele bývá považována rodina nevěsty. Avšak o náklady se dělí obě rodiny, tak že rodina nevěsty hradí jídlo a rodina ženicha nápoje.

Pravidla pro zasedací pořádek

Na pravé straně od nevěsty sedí rodiče ženicha a na levé od ženicha rodiče nevěsty. Ostatní svatební hosté jsou rozsazeni dle stáří, postavení a příbuzenského poměru.


Pamatujte, že místo v čele svatební tabule je vždy vyhrazeno pro novomanžele.


Elegantní svatební tabule prostřená v růžovo bílých barvách

Foto: Archiv Svět svateb

Pravidlo velmi opomíjené

A teď jedno velmi opomíjené pravidlo: Novomanželé přicházejí ke svatebnímu stolu až tehdy, když jsou u tabule přítomni všichni svatební hosté.

Doporučujeme

  • Cateringové společnosti pro vaši svatbu – rychle a snadno na Caterings.cz

Harmonogram svatební hostiny

Svatební hostinu zahajuje přípitek a svatební proslov ženicha. Připíjí se zpravidla šampaňským. Po přípitku ženich poděkuje za projevené blahopřání a nevěsta popřeje hostům dobrou chuť.

  • Svatební přípitek s poděkováním, příp. i s proslovem ženicha
  • Předkrm
  • Slavnostní řeč otce nevěsty
  • Polévka
  • Slavností řeč otce ženicha
  • Přinesení svatebního dortu
  • Hlavní chod
  • Káva, čaj
  • Krájení a podávání svatebního dortu

Nezapomeňte na svatební proslovy. Mrkněte na článek Svatební proslovy, kdo a kdy je pronáší.


Mezi prvním a druhým chodem oběda pronáší svatební proslov otec nevěsty. Mezi druhým a třetím chodem oběda pronese svou řeč otec ženicha. Dále už si jen všichni užívají svatebního veselí.

Elegantní svatební tabule s kyticí a bílými potahy na židlích

Foto: Archiv Svět svateb

Svatební hostina či raut?

Servírované menu je zpravidla podáváno o třech chodech, případně o čtyřech (pokud se podává i dezert).

Svatební menu se hodí jak pro velké, tak malé svatební hostiny. Nicméně při velkých svatebních hostinách se doporučuje zvolit dvě variace menu, aby si mohli hosté vybrat. Ovšem preferovanou variantu je třeba znát již předem, aby nedocházelo k přebytku či nedostatku jednotlivých variant.

Svatební rauty jsou kombinací různých studených předkrmů, salátů a několika variací hlavních chodů. Sladké i slané pokrmy. Vybere si tak opravdu každý gurmán.

Myslete předem na dietáře, alergiky a „kytkožrouty“

Myslete na ně a budou vám vděční. 🙂 Ač je to k nevíře, polovina populace drží více či méně nějakou dietu, častokrát jsou lidé alergičtí na nějaký pokrm nebo ingredienci a světe, div se, stále přibývá i tzv. „kytkožroutů“ (vegetariáni, vegani, frutariáni, semivegetariáni, lakto či lakto-ovo vegetariáni či pesco-vegetariáni). Pokud chcete vědět, co vlastně různí „kytkožrouti“ jedí či nejedí, podívejte se na web Zdravě.cz.

Doporučujeme: Golemův restaurant – tradice, styl a romantika

Svatební hostinu formou servírovaného slavnostního menu nebo formou svatebního rautu Vám připraví Golemův restaurant na Praze 8 – Březiněves.


Ukázka svatebního menu Restaurantu Golem:

Tatarský biftek z uzeného lososa, drůbeží vývar, kuřecí prsíčka s babiččinými brambůrky, větrníčky s borůvkami.

Více o svatbě v Restaurantu Golem

Novomanželé mohou zdarma využít romantický apartmán v Golden Golem HOTELu, který se nachází v areálu restaurace.

Foto: Golemův restaurant

Doporučujeme: Live cooking v netradiční Sokolovně Průhonice

Sokolovna Průhonice je kouzelné místo, ve kterém se vaše svatba stane nezapomenutelným zážitkem. V tak trochu netradiční sokolovně budete mít na výběr z několika možností sestavení svatební hostiny a svatebního menu.

Webové stránky Sokolovny Průhonice
Prohlédněte si nabídku a svatební menu Sokolovny Průhonice

Šéfkuchař Přemysl Douša pro vás má připravené již sestavené svatební menu, svatební menu může sestavit dle vašeho přání, nebo můžete využít „live cooking“ v otevřené kuchyni. Vy i vaši svatební hosté si krom nádherných zážitků ze svatebního dne odnesete i nezapomenutelné gastronomické zážitky.

Foto: Sokolovna Průhonice

Doporučujeme: Nabídky cateringových společností přehledně na Caterings.cz

Na caterings.cz najdete všechno pěkně pohromadě na jednom místě. Na základě několika vstupních informací si v okamžiku vyfiltrujete nejvhodnější cateringové společnosti pro vaši svatbu.

U každé nabídky naleznete cenu, podrobné informace o firmě, fotky chodů i reference ostatních zákazníků. Vybranou společnost lze prostřednictvím webu Caterings.cz nezávazně poptat. Při zadání poptávky uvedete jen datum události, místo, kde bude probíhat a počet hostů. Je to rychlé a snadné.

Foto: Caterings.cz

Zobrazit nejpopulárnější cateringy na svatbu na Caterings.cz

Doporučujeme: Svatební hostina s výhledem na Prahu v Hotelu Troja

Hotel Troja naleznete na Praze 8 v Troji. Moderní hotel s romantickým výhledem na Prahu je skvělým místem pro uspořádání nejen svatebního obřadu v krásném prostředí. Svatební hostinu budete mít v salonku Panorama s krásným výhledem na Prahu, v zimní zahradě s výhledem do zeleně nebo v prostorách stylové restaurace.

Zobrazit fotogalerii Hotelu Troja

Hotel Troja nabízí klasickou svatební hostinu s tradičním menu, také ale netradiční modernější variantu svatební hostiny. Vybrat si můžete z bohaté nabídky, kterou připraví dle vašich představ.

Foto: Hotel Troja

Doporučujeme: Tradiční česká svatba v Restauraci Na Statku Jevany (pouze svatby v týdnu po-pá)

Restaurace Na Statku Jevany je nově zrekonstruovaný statek, který se nachází kousek od Prahy v Jevanech. Celé místo je zrekonstuováno v selkém duchu a je perfektní pro uspořádání tradiční svatby na jednom místě.

Více o selské svatbě v Restauraci Na Statku

Svatební obřad pro vás bude připraven na zahradě, na zámku nebo na břehu rybníka. Nevíte si rady se svatební hostinou? Nevadí, se sestavením svatebního menu nebo rautu vám v restauraci rádi pomohou. Na výběr budete mít jak z české klasiky, tak i z mezinárodní kuchyně. Další výhodou tohoto místa je ubytování vašich svatebních hostů přímo na statku.

Foto: Restaurace Na Statku Jevany

Článek, který vás svatebně vzdělá

Svatební přípitek - co by měl a naopak neměl obsahovat

2019-08-16.Svatební hostina
Přidat komentář
© Copyright 2008 - 2020 svetsvateb.cz a dodavatelé obsahu . Všechna práva vyhrazena . Provozovatelem svetsvateb.cz je spol. Amoroso s.r.o.
Jakékoli šíření obsahu portálu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Facebook Svět svateb.cz