Svatba je radost aneb plánování svatby pro začátečníky i pokročilé

Svatební hostina a jak na ní?!

Máte starosti s přípravou svatební hostiny, nevíte si rady? Čtěte dál.

2018-07-11.Líbí se mi (6).Komentářů: 0
Úvod/Články/Svatební hostina/Svatební hostina a jak na ní?!

Máte starosti s přípravou svatební hostiny, nevíte si rady? Nezoufejte, máme pro Vás pár užitečných rad.

Máte starosti s přípravou svatební hostiny, nevíte si rady? Nezoufejte, máme pro vás pár užitečných rad, které vám pomohou připravit svatební hostinu bez sebemenší chybičky.

Doporučujeme

Znáte tuto starou tradici?

Jedna stará tradice říká, že sňatek nelze považovat za závazný dokud spolu novomanželé nepojedí. Za hostitele bývá považována rodina nevěsty. Avšak o náklady se dělí obě rodiny, tak že rodina nevěsty hradí jídlo a rodina ženicha nápoje.

Pravidla pro zasedací pořádek

Na pravé straně od nevěsty sedí rodiče ženicha a na levé od ženicha rodiče nevěsty. Ostatní svatební hosté jsou rozsazeni dle stáří, postavení a příbuzenského poměru.


Místo v čele stolu je vždy vyhrazeno novomaželům.


Pravidlo velmi opomíjené

A teď jedno velmi opomíjené pravidlo: Novomanželé přicházejí ke svatebnímu stolu až tehdy, když jsou u tabule přítomni všichni svatební hosté.

Svatební tabule

Foto: Archiv Svět svateb

Harmonogram svatební hostiny

Svatební hostinu zahajuje přípitek a svatební proslov ženicha. Připíjí se zpravidla šampaňským. Po přípitku ženich poděkuje za projevené blahopřání a nevěsta popřeje hostům dobrou chuť.

  • Svatební přípitek
  • Předkrm
  • Slavnostní řeč otce nevěsty
  • Polévka
  • Slavností řeč otce ženicha
  • Hlavní chod

Nezapomeňte na svatební proslovy. Mrkněte na článek Svatební proslovy, kdo a kdy je pronáší.


Mezi prvním a druhým chodem oběda pronáší svatební proslov otec nevěsty. Mezi druhým a třetím chodem oběda pronese svou řeč otec ženicha. Dále už si jen všichni užívají svatebního veselí.

Detail Svatební tabule

Foto: Archiv Svět svateb

Svatební hostina či raut?

Servírované menu je zpravidla podáváno o třech chodech, případně o čtyřech (pokud se podává i dezert).

Svatební menu se hodí jak pro velké, tak malé svatební hostiny. Nicméně při velkých svatebních hostinách se doporučuje zvolit dvě variace menu, aby si mohli hosté vybrat. Ovšem preferovanou variantu je třeba znát již předem, aby nedocházelo k přebytku či nedostatku jednotlivých variant.

Svatební rauty jsou kombinací různých studených předkrmů, salátů a několika variací hlavních chodů. Sladké i slané pokrmy. Vybere si tak opravdu každý gurmán.

Myslete předem na dietáře, alergiky a „kytkožrouty“

Myslete na ně a budou vám vděční. 🙂 Ač je to k nevíře, polovina populace drží více či méně nějakou dietu, častokrát jsou lidé alergičtí na nějaký pokrm nebo ingredienci a světe, div se, stále přibývá i tzv. „kytkožroutů“ (vegetariáni, vegani, frutariáni, semivegetariáni, lakto či lakto-ovo vegetariáni či pesco-vegetariáni). Pokud chcete vědět, co vlastně různí „kytkožrouti“ jedí či nejedí, podívejte se na web Zdravě.cz.

Golemův restaurant – tradice, styl a romantika

Golemův restaurant - zahrádka

Svatební hostinu formou servírovaného slavnostního menu nebo formou svatebního rautu Vám připraví Golemův restaurant na Praze 8 – Březiněves.

Ukázka svatebního menu:

Tatarský biftek z uzeného lososa, drůbeží vývar, kuřecí prsíčka s babiččinými brambůrky, větrníčky s borůvkami.

Svatba v Restaurantu Golem

Novomanželé mohou zdarma využít romantický apartmán v Golden Golem HOTELu.

Foto: Golemův restaurant

Live cooking v netradiční Sokolovně Průhonice

Sokolovna Průhonice je kouzelné místo, ve kterém se vaše svatba stane nezapomenutelným zážitkem. V tak trochu netradiční sokolovně budete mít na výběr z několika možností sestavení svatební hostiny a svatebního menu.

Webové stránky Sokolovny Průhonice
Prohlédněte si svatební menu Sokolovny Průhonice

Šéfkuchař Přemysl Douša pro vás má připravené již sestavené svatební menu, svatební menu může sestavit dle vašeho přání, nebo můžete využít „live cooking“ v otevřené kuchyni. Vy i vaši svatební hosté si krom nádherných zážitků ze svatebního dne odnesete i nezapomenutelné gastronomické zážitky.

Foto: Sokolovna Průhonice

Svatební hostina v přírodě v restauraci Dlážděnka

Restauraci Dlážděnka naleznete na Praze 8 v Troji (původně restaurace Na Krásné Vyhlídce). Restaurace je obklopena krásnou zahradou s romantickým výhledem s možností uspořádání nejen svatebního obřadu v krásné přírodě v naprostém soukromí.

Zobrazit fotogalerii restaurace Dlážděnka

Restaurace Dlážděnka nabízí klasickou svatební hostinu s tradičním menu, také ale netradiční modernější variantu svatební hostiny, grilování a využít jejich cateringových služeb můžete kdykoliv. Vybrat si můžete z bohaté nabídky, kterou připraví dle vašich představ.

Foto: Restaurace Dlážděnka

Přidat komentář
© Copyright 2008 - 2018 svetsvateb.cz a dodavatelé obsahu . Všechna práva vyhrazena . Provozovatelem svetsvateb.cz je spol. Amoroso s.r.o.
Jakékoli šíření obsahu portálu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Facebook Svět svateb.cz