Svatba je radost aneb plánování svatby pro začátečníky i pokročilé

Svatební zvyky

Každá nevěsta by měla mít v den svatby něco nového, něco starého, něco půjčeného a něco modrého.

2018-09-05.Líbí se mi (1).Komentářů: 0

Každá nevěsta by měla mít v den svatby něco nového, něco starého, něco půjčeného a něco modrého.

V tomto článku jsme se zaměřili na české svatební zvyky ….

Něco nového, starého, půjčeného a něco modrého

Každá nevěsta by měla mít v den svatby něco nového jako symbol nového začátku, něco starého jako symbol zachování rodinné tradice, něco půjčeného jako symbol toho, že si bude brát k srdci i rady jiných a něco modrého. Modrá znamená věrnost, lásku a dlouhý život.

Půjčená věc by měla pocházet od šťastně provdané ženy, protože tak přenese kousek jejího štěstí i na nevěstu. Půjčené mohou být i svatební šaty. Modrý může být podvazek a modrá se může objevit i v kytici.

Chci si vybrat a koupit svatební podvazek

Starou věcí bývá často rodinný šperk, ale pozor na perly. Perly jako šperk nevěsty přináší slzy. Stejně tak modré nebo fialové svatební šaty symbolizují modřiny.

Svatebním zvykem jsou nevěstiny družičky

Při svatbách v kostele doprovází nevěstu družičky, které mají velmi podobné šaty jako ona. Družičky podle starých pověr měly za úkol touto podobností odlákat od nevěsty zlé duchy a upoutat jejich pozornost na sebe. Je mylné se tedy domnívat, že družičky jsou jen součástí nevěstiny parády. Družičkami mohou být pouze neprovdaná děvčata.

Slzy, svatební kytice a svědci

Když se skládá přísaha, neměla by se nevěsta stydět za slzy. Pověra praví, že ta, která neplakala v kostele, bude mít během dalších let dost příležitostí, aby plakala kvůli svému manželovi.

Další důležitá věc, kterou je možno leccos vylepšit, ale taky leccos zkazit, je kytice. Může sice být z růží, ale podle svatebního zvyku musí být růže pečlivě zbaveny všech trnů.

Pokud se svědků týče, neměl by to být pár mladých svobodných lidí – stejně jako by párem neměli být družba s družičkou.

Svatební kytice

Nové zvyky? Proč ne!

Kdybychom chtěli vypsat všechny svatební zvyky, byla by to hodně tlustá kniha. Dnes je naštěstí volnost a svoboda i ve věci tak důležité, jakou je svatba, je jen na vás zda budete všechny svatební zvyky dodržovat či nikoliv.

Můžete si dokonce vymyslet i nějaké vlastní, které vycházejí z vašich osobních zkušeností, a vy víte, že vám přinesou štěstí. Možná se zalíbí někomu, kdo je na vaší svatbě, ten to na své udělá stejně a po několika letech tady bude nová tradice. Nebojte se ji založit! Vždyť i kytici, kterou nevěsta háže přes rameno a kterou chytají její svobodné kamarádky, hodila někdy některá nevěsta jako úplně první.

A jaké jsou další svatební zvyky?

  • Házení svatební kyticí
  • Vypouštění svatebních holubů
  • Nasazování chomoutu ženichovi
  • Stahování podvazku nevěstě
  • Vybírání peněz do střevíčku nebo dražba podvazku

Foto: Archiv SS, Svatební dekorace.cz

© Copyright 2008 - 2023 svetsvateb.cz a dodavatelé obsahu . Všechna práva vyhrazena . Provozovatelem svetsvateb.cz je spol. Amoroso s.r.o.
Jakékoli šíření obsahu portálu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Facebook Svět svateb.cz