Ačkoli spolu v dnešní době často minimálně na zkoušku žijí páry již před svatbou, obvykle jde o bydlení, které manželskému životu nevyhovuje. Proto si novomanželé zpravidla pořizují pro klasický rodinný život bydlení nové. Podle čeho vybírat?
Ačkoli spolu v dnešní době často minimálně na zkoušku žijí páry již před svatbou, obvykle jde o bydlení, které manželskému životu nevyhovuje. Proto si novomanželé zpravidla pořizují pro klasický rodinný život bydlení nové. Podle čeho vybírat?
Pravděpodobně první otázkou, kterou si budou muset novomanželé vyjasnit je, zda chtějí společnou cestu životem zahájit v bytě nebo v rodinném domě. V první řadě jde vždy o osobní preference. Ačkoli je rodinný dům se zahradou v dnešní společnosti často prezentován jako něco, po čem by měl každý snít, realita může být odlišná.
Rodinný dům nepochybně nabízí spoustu výhod, ale nese s sebou i mnohé nevýhody. Byt je například zpravidla jednodušší na údržbu i úklid. Opomenout nesmíme ani výdajovou stránku věci. Dům je výrazně nákladnější nejen co se týče jeho výstavby či koupě, ale i co se týče vytápění nebo pojištění majetku (na kterém byste mimochodem nikdy neměli šetřit, a ať už se rozhodně pro dům či byt, nezapomeňte si nemovitost pojistit). Prakticky všechny pravidelné výdaje bývají v rodinných domech ve srovnání s bytem vyšší.
“Rodinný dům nepochybně nabízí spoustu výhod, ale nese s sebou i mnohé nevýhody. Byt je například zpravidla jednodušší na údržbu i úklid.“
V České republice je investice do vlastního bydlení něčím, co se po svatbě takřka očekává. Jde o jeden ze způsobů, jak se zajistit na důchod. Kdo bydlí ve vlastním, má v důchodovém věku výrazně nižší náklady oproti těm, kteří bydlí v nájmu.
Je skutečně nutné se hned po svatbě hnát do vlastního? Tím spíš, pokud patříte k mladším párům po 20. roce života a chcete si i po svatbě zachovat určitou volnost. Hypoteční úvěr čerpaný na 30 let vám volnost do značné míry sebere.
Jestli se ještě nechcete usadit a teprve zvažujete, kde zapustíte kořeny. Není chybou zvolit prozatímní nájemní bydlení, abyste si danou lokalitu pořádně otestovali.
K dalším důležitým rozhodnutím patří lokalita. Nebavíme se teď o tom, zda zvolíte bydlení v tom či onom kraji. Spíše jde o charakter lokality. Chcete spíše klid a dostatek zeleně? Pak pro vás možná bude lepší volbou venkov. Pokud si naopak svůj život neumíte představit bez kvalitní hromadné dopravy, ranního espressa z kavárny a bohatého kulturního života, patříte k městským typům.
V tomto ohledu se musíte v páru dohodnout, v jakém prostředí si svůj život představujete a kde chcete vychovávat své děti.