Svatba je radost aneb plánování svatby pro začátečníky i pokročilé

Plánování svatby 2. část

2. část plánování svatby zahrnuje svatební šaty, svatební harmonogram, svatební hudbu, svatební hostinu

V tomto bloku naleznete:

  • Svatební šaty
  • Svatební harmonogram
  • Svatební hudba
  • Svatební hostina

Svatební šaty

Nic není tak obtížné jako výběr svatebních šatů, nejde jen o vzhled šatů, ale také o to, aby lichotily vaší postavě. Nejjednodušším řešením je nechat si šaty na svatbu ušít. Ne vždy se jedná o větší částku než u půjčení šatů, ale u většiny případů to tak je.

Šití svatebních šatů trvá delší dobu, proto jej nenechávejte na poslední chvíli. Pokud raději zvolíte půjčení šatů ze salónu, vybírejte pečlivě, nebojte se být náročná. Počítejte s tím, že budete muset obejít více salónů – doporučujeme vyrazit s kamarádkou či koordinátorkou. Některé prodavačky neumí poradit vůbec a některé vám zase vnutí to, co vůbec nechcete nebo co vám nesluší.

Svatební harmonogram

Harmonogram svatebního dne je velice důležitý, podle něj se odvíjí úplně všechno. Proto byste neměla přenechat jeho přípravu náhodě – „ono se to nějak zkombinuje“. Vše je potřeba důkladně promyslet. Především zvážit, zda se budete držet svatebních tradic, popřípadě jakých.

Nebojte se vzít si na pomoc s koordinací svatebního dne kamarádku, která vám pohlídá, aby všechno šlo tak jak má – usazování svatebčanů, kontrola dodavatelů svatebních služeb a pomáhá i vám samotné. Pokud nemáte kamarádku, která by tohle zvládla, najměte si svatební koordinátorku.

• Zkrášlení nevěsty
• Dovoz svatebního dortu a svatební kytice
• Příjezd svatebčanů
• Omyrtování svatebčanů a ozdobení vozů
• Sestavení svatebního průvodu a přesun na obřad
• Příjezd kapely nebo DJe
• Církevní nebo občanský sňatek
• Gratulace a fotografování
• Usednutí ke svatební tabuli
• Zvyky: rozbíjení talíře, společná polévka, přípitek, krájení svatebního dortu
• Zábava a další tradice: únos nevěsty, vybírání peněz do střevíčku, dražba podvazku, rozbalování svatebních darů, první novomanželský tanec a další
• Večerní raut, grilování
• Rozdání výslužek

A co dělat, aby se hosté na vaší svatbě nenudili? To se dozvíte přímo v článku Jak zabavit hosty na svatbě.

Svatební hudba

Hudba na svatbu

Foto: Archiv SvětSvateb.cz

Velmi důležité je, abyste se vy i vaši hosté cítili ve svatební den příjemně. A tu pravou slavnostní atmosféru navodí právě hudba.

Důležitým kritériem je, zda se všechno bude konat na jednom místě nebo bude svatební obřad, svatební hostina a večerní radovánky každé jinde. Můžete si najmout DJ, živou hudbu nebo zkombinovat obojí.

Živá hudba, především pianista či smyčcové kvarteto je přímo kouzelné ke svatebnímu obřadu, ale počítejte s vyšší cenou. Oproti tomu DJ vás vyjde nejlevněji a atmosféra bude stejně tak dobrá.

Především pokud s ním předem sestavíte playlist a vyberete vámi oblíbené skladby pro svatební pochod, uklidňující písně ke svatební hostině a rychlejší k večerním radovánkám. Navíc vám DJ může svatební den moderovat a udržovat tak zábavu v chodu.

Ale ať už jde o DJ, kapelu či kvarteto, je dobré nenajímat hned toho prvního, co vám padne do oka, ale pár si jich vyzkoušet – jít se podívat na koncert, na zkoušku či na disko, kde DJ hraje a pak si zvolte. Muzikantů je spousta, tak se nebojte vybírat z více kandidátů.

>> Inspirujte se v článku Nejoblíbenější svatební skladby.

Svatební hostina

Dalším důležitým bodem je domluvení svatební hostiny, tedy zarezervování restaurace s proplacením zálohy. Jak bude vypadat vaše svatební hostina závisí na počtu svatebčanů, výběru svatebního MENU, uspořádání svatební tabule, dekorací a samozřejmě na sumě, kterou máte uvedenou ve svatebním rozpočtu.

Pokud plánujete malou svatbu, zvolte tvar svatební tabule do písmene T. V čele sedí novomanželé, případně i rodiče. Větší svatba ve tvaru písmene U, kdy v čele sedí opět novomanželé a rodiče. U tohoto typu mohou svatebčané sedět uvnitř i vně. Při opravdu velkých svatbách se volí kulaté stoly, kde sedí svatebčané po 6 až 10 osobách. Připravte si zasedací pořádek.

Jídlo je možné podávat formou svatebního MENU, které je pro každého stejné. Dále výběr z několika předpřipravených servírovaných MENU, kdy si každý objedná co mu chutná. Nebo svatební hostina formou rautu.

Zjistěte si, zda není některý ze svatebčanů na něco alergický nebo zda nemá celiakii. A samozřejmě nesmíte opomenout nápoje – přípitek, aperitiv, káva a další.

Nebojte se zeptat, co všechno pro vás v restauraci mohou udělat, kolik chodů máte zvolit do svatebního menu a jestli nemají nějaké osvědčené cukráře nebo květinářky. Usnadníte si tím práci.

© Copyright 2008 - 2024 svetsvateb.cz a dodavatelé obsahu . Všechna práva vyhrazena . Provozovatelem svetsvateb.cz je spol. Amoroso s.r.o.
Jakékoli šíření obsahu portálu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Facebook Svět svateb.cz