Svatba je radost aneb plánování svatby pro začátečníky i pokročilé

Svatba bez stresu

Co udělat pro zdraví své nervové soustavy, abyste svatbu zvládla bez trvalých následků? Rozhodně dodržovat zdravou životosprávu.

2023-10-09.Líbí se mi (3).Komentářů: 0

Průměrně 90 procentům nevěst a 70 procentům ženichů se nervozita před svatebním obřadem nevyhne. Často se ke stresu přidávají bolesti hlavy, nespavost, nevolnosti. Řešte obtíže včas, abyste si svůj velký den v klidu a pohodě užili!

Co udělat pro zdraví své nervové soustavy, abyste svatbu zvládla bez trvalých následků? Rozhodně dodržovat zdravou životosprávu. Ordinujte si dostatek spánku (alespoň 8 hodin denně), pohyb a pobyt v přírodě. Fyzická aktivita je nejlepším lékem na stres.

Plánujte, to vám uleví

Přípravy na svatbu jsou náročné, ale nežijte jenom jimi. Je třeba si užívat život, občas si udělejte čas a vyrazte s budoucím manželem na víkend nebo aspoň na večeři či do kina. A o svatbě se vůbec nebavte! Udělejte si seznam, co všechno je potřeba zařídit, nejprve nutné úkony (místo obřadu, hostiny, čas obřadu, poplatek na matrice…), pak nadstavbu (výzdobu, menu…).

Seznam hostů vytvořte včas, abyste věděli, jak početná svatba budete. Pokud na to máte rozpočet, můžete si najmout svatebního koordinátora a ten vám ušije svatební den na míru a bez práce a stresu. Anebo si zaplatíte jen část služeb, třeba pouze organizaci dne D.

Svatba bez stresu, pohled na matku a nevěstu

“Přípravy na svatbu jsou náročné, ale je třeba si užívat život. Občas během svatebních příprav vyrazte s budoucím manželem na večeři či do kina. A ten večer se o svatbě vůbec nebavte!“

Svatební web

Jednoduchým a přehledným způsobem na web zadejte pro všechny svatebčany základní informace, ať nemusíte odpovídat na stále stejné otázky dokola. Stačí instrukce k ubytování, seznam svatebních darů, harmonogram celé akce, pokyny k příjezdu, obřadu i svatební hostině.

Čarujte s časem

Svatbu plánujte jako by měla proběhnout o měsíc dřív, nedostanete se do finálního stresu a poslední týdny do veselky si užijete rozlučku se svobodou, vymýšlení líčení a účesu s vizážistkou, doplňky k šatům, kytici a spousty důležitých detailů, které váš velký den ozvláštní. Navíc budete klidnější, protože budete znát přesný rozpočet (ten radíme dopředu navýšit alespoň o 15–20 %) a nebude vás znervózňovat, jestli vám vystačí finance.

Svatba bez stresu, pohled na nevěstiny ruce v klíně

Jste úzkostní? Raději se poraďte s lékařem o lécích

Pokud jste dlouhodobě přetažení, nervózní nebo prožíváte náročné období v zaměstnání, měli byste se poradit s lékařem na případné medikaci nebo postupech, abyste si skutečně svatbu nezkazili zbytečným stresem, bolestmi hlavy a všemi následky, které se z napětí mohou vyvinout.

Úzkost a stres se může projevovat točením hlavy, slabostí v nohou, ztuhnutím šíjových svalů, třesem, bušením srdce, vtíravými myšlenkami a obavami, bolestí břicha, průjmy. Možná již jste v péči specialistů na neurologii (migrény, bolesti hlavy) či na psychiatrii (úzkosti, deprese). V takovém případě se ještě před plánovaným termínem svatby na kontrole svého ošetřujícího lékaře zeptejte, jak postupovat, aby vše proběhlo tak, jak si představujete.

Možná vám upraví dávky léků nebo přidá nějaký sos preparát. Praktický lékař může také poradit či předepsat přípravky na uklidnění. Konzultujte i s lékárníkem volně prodejné léky na stres. Dobře pomohou přípravky s obsahem kozlíku, chmele, meduňky, mučenky a třezalky. Ovšem pouze u lehčích stavů úzkostí a stresu.

Svatba bez stresu, večerní prskavky

Někdy pomůže se ze stresu vydýchat

Pomalu se nadechujte a počítejte přitom třeba do pěti, pak zadržte na chvilku dech a vydechněte s počítáním do šesti. Opakujte sérii nádechů a výdechů několikrát, aktivuje se vám parasympatikus a sníží se hladina stresu v organismu. Bleskové uvolnění přinese doširoka otevřít ústa, vypláznout jazyk a co nejvíc vykulit oči. Stačí několik vteřin a dostaví se úleva a uvolnění. Podobně funguje zívání a protahování: Vytřepte si ruce a zakružte rameny. Poté se při nádechu pokuste zívnout a dokončete zívnutí při výdechu. Po 5 opakováních zívněte a při nádechu rozpažte ruce směrem vzhůru, při výdechu je spusťte.

Pokud máte víc času, naložte se do koupele plné rozmarýnu. Sáček sušeného rozmarýnu nechce 5 minut louhovat a nasypte do vany. Stejně funguje směs lipového květu, kostivalu, řebříčku a ovsa. Připravte si energy drink. Stačí dva kusy celerové natě, 4 jablka, 1 tenký plátek zázvoru. Vše rozmixujte se sklenkou vody a špetkou soli. Hodně se smějte, zkuste zpomalit dýchání, mluvení, chůzi. Rychle se zpomalí i srdeční tep a rozpustí se tělesný stres.

© Copyright 2008 - 2024 svetsvateb.cz a dodavatelé obsahu . Všechna práva vyhrazena . Provozovatelem svetsvateb.cz je spol. Amoroso s.r.o.
Jakékoli šíření obsahu portálu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Facebook Svět svateb.cz