Svatba je radost aneb plánování svatby pro začátečníky i pokročilé

Jak vybírat svatební šaty?

S vybíráním svatebních šatů by nevěsta měla začít nejméně 6 měsíců před svatbou. Jak ale při jejich výběru postupovat?

2018-01-08.Líbí se mi (3).Komentářů: 0

S přemýšlením o svých svatebních šatech by nevěsta měla začít nejméně 6 měsíců před svatbou. Vybráno by měla mít minimálně 3 měsíce před obřadem. Jak ale při jejich výběru postupovat?

Šaty vybírejte podle stylu svatby

Jako nevěsta se se svým nastávajícím nejprve zamyslete v jakém stylu chcete vaši svatbu pojmout. Pro klasický slavnostní svatební obřad se nejlépe hodí dlouhé bílé, champagne nebo krémové svatební šaty s dlouhou vlečkou, doplněné závojem, přip. rukavičkami.

Pro méně formální obřad můžete zvolit i kratší šaty bez vlečky a v pastelových barvách. Pokud se vdáváte podruhé nebo si na okázalost příliš nepotrpíte, můžete zvolit prakticky jakékoliv společenské šaty nebo slušivý kostýmek.

“Svatební šaty by měly podtrhovat vaši postavu. Zvýraznit klady a zakrýt případné malé nedokonalosti.”

Půvabná nevěsta v zahradě ve svatebních šatech

Vhodný střih šatů pro vaši postavu

Vyzkoušejte si více střihů a vyberte ten, který je nejvhodnější pro vaši postavu. Nezapomeňte na doprovod. Vezměte s sebou na zkoušení dobrou kamarádku, sestru nebo maminku, na jejichž názor se můžete spolehnout a pusťte se do zkoušení jednotlivých stylů.

Hladké štíhlé svatební šaty na tělo udělají Vaši postavu vyšší a zvýrazní její křivky. Bohatě nabírané šaty vaši postavu naopak opticky sníží a zakryjí také drobné nedokonalosti.

Nevěsta a dvě družičky otočené zády

Pokud jste hodně vysoká, zvolte dostatečně dlouhou vlečku, vaše silueta pak bude proporcionálnější. Nižší postavu a kratší nohy můžete prodloužit botami na vysokých podpatcích a nabíranou sukní.

Pokud jste pyšná na horní polovinu své postavy, zvolte šaty s odhalenými rameny, volnými zády a hlubším výstřihem. Naopak rukávky a zahalená záda mohou kompenzovat rovná a široká ramena a korzet s níže položeným pasem zase skryje větší prsa. Více se dozvíte v článku Svatební šaty podle postavy.

Pohodlí svatebních šatů je základ

Ujistěte se, že se ve vybraných svatebních šatech cítíte pohodlně. Zkuste se projít, otočit se kolem dokola, sednout si, ohnout se, zvednout ruce a obejmout (svého vyvoleného). Všechny tyto pohyby byste měla zvádat bez obtíží a měly by být pro vás pohodlné.

“Ve svatebních šatech musíte být sama sebou.”

Během svatebního dne se určitě budete chtít věnovat přijemnějším starostem než řešení problémů s nesedícími šaty.

Nevěsta s vlečkou a ženichem se fotí na kamenech

Cenové rozpětí – půjčení vs. koupě šatů

Určete si částku, jakou chcete za svatební šaty utratit. S tím souvisí také rozhodnutí zda si šaty koupíte nebo půjčíte. V posledních letech jasně převládá jejich půjčování. Můžete tak mít na svoji svatbu krásné a kvalitní svatební šaty světoznámé značky za přijatelnou cenu.

Kvalita materiálu a další nezbytnosti

Ať už se rozhodnete pro zapůjčení svatebních šatů nebo jejich nákup, vždy trvejte na jejich důkladném vyzkoušení.


Nekupujte zajíce v pytli – neobjednávejte šaty přes internet, aniž byste je předtím viděla.


Pokud zvolíte služby některého z ověřených svatebních salónů, máte jistotu, že se vám bude věnovat odborná obsluha, šaty budou upraveny přesně na vaši postavu a budete mít možnost nejméně dvou zkoušek, včetně zapůjčení nezbytných doplňků jako je bižuterie nebo svatební závoj.

Foto: Archiv Svět svateb

Svatební šaty

Svatební šaty podle postavy

V článku se dozvíte jaký styl šatů zvolit pokud je vaše postava ve tvaru přesýpacích hodin, hrušky atd.?

Přejít na článek »

© Copyright 2008 - 2022 svetsvateb.cz a dodavatelé obsahu . Všechna práva vyhrazena . Provozovatelem svetsvateb.cz je spol. Amoroso s.r.o.
Jakékoli šíření obsahu portálu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Facebook Svět svateb.cz